Preskoči do sadržaja
Dijalekt jezika Arapski

Levantski arapski

Poznat i kao: Shami

Govori se u Siriji, Libanu, Palestini i Jordanu. Poznat po mekim suglasnicima i zajedničkom kulturnom rečniku.

Shareable facts

Često postavljana pitanja

Kojem jeziku pripada Levantski arapski?

Levantski arapski je dijalekat jezika Arapski.

Gde se govori Levantski arapski?

Levantski arapski se prvenstveno govori u Sirija, Liban, Jordan, Palestina.

Sa kojim je regionom Levantski arapski povezan?

Levantski arapski pripada regionu Middle East na DialectAtlas-u.

Da li je Levantski arapski poznat i pod drugim imenima?

Da — Levantski arapski je takođe poznat kao Shami.

Koji su drugi dijalekti jezika Arapski?

Jezik Arapski obuhvata i Modern Standard Arabic, Egyptian Arabic, Gulf Arabic, Maghrebi Arabic, Iraqi Arabic, Sudanese Arabic, Yemeni Arabic, Hejazi Arabic, Najdi Arabic, Hassaniya Arabic, Chadian Arabic, Moroccan Darija, Algerian Arabic, Tunisian Arabic, Libyan Arabic, Saidi Arabic. Svaka varijanta ima svoj rečnik, izgovor i kulturni kontekst.

Ostali dijalekti jezika Arapski

Pogledaj na atlasu →
Modern Standard Arabic

MSA · Fuṣḥā · Literary Arabic · Standard Arabic

The codified supra-regional standard used across the Arab world in education, media, literature, and formal speech. Derived from Classical Arabic, it has no native speakers and no single regional home — it is acquired as a formal register layered above the spoken vernaculars. Cairo, as the historical center of Arabic publishing, broadcasting, and scholarship, serves as its conventional locus.EN

Nearby dialects

Pogledaj na atlasu →
Western Neo-Aramaic

18 km away

The only surviving Western Aramaic vernacular, spoken in the Anti-Lebanon villages of Maaloula, Bakhʿa, and Jubbʿadin north of Damascus by both Christian and Muslim communities. Fewer than 10,000 fluent speakers remain after wartime displacement, most of them older adults.EN

Levantski domari

235 km away

Domari kojim govore dom zajednice u širem Levantu — na Zapadnoj obali i u Gazi izvan Jerusalima, u Jordanu, Libanu i Siriji. Dokumentacija izvan Jerusalima je neravnomerna i u velikoj meri leksička.

Hebrew

268 km away

Severozapadnosemitski jezik, oživljen iz pretežno liturgijske upotrebe u potpuno živi jezik između kraja 19. i sredine 20. veka. Danas službeni jezik Izraela.

Jerusalimski domari

274 km away

Najtemeljnije dokumentovana domarijska varijanta, kojom govori dom zajednica Starog grada Jerusalima. Ozbiljno ugrožena, sa samo nekoliko stotina tečnih govornika; referentna varijanta u Matras (2012), A Grammar of Domari.

Kiparski turski

316 km away

Turski severne polovine Kipra. Čuva anadolske crte izgubljene u standardnom turskom i pokazuje dugi kontakt sa kiparskim grčkim.

Continue exploring

External corpora

Sources & corpora

Data on Levantski arapski from open scholarly databases. Each link opens the source in a new tab.

Levantski arapski — Dijalekt jezika Arapski — Dialect Atlas