Sari la conținut
Dialect al limbii Spaniolă

Spaniolă cubano-americană

Cunoscut și ca: Miami Spanish

Spaniola comunității cubanezo-americane din Florida, în special din Miami. O variantă de spaniolă caraibiană cu trăsături substanțiale de contact din engleză și un registru distinct de alternanță de coduri bilingvă.

Shareable facts

Vrei o aplicație Spaniolă cubano-americană?

Votează și o vom prioritiza. Dialectele cu cele mai multe voturi urcă pe foaia de parcurs. Un vot pe email.

Îți vom trimite un link de confirmare prin email.

Întrebări frecvente

Ce limbă este Spaniolă cubano-americană?

Spaniolă cubano-americană este un dialect al limbii Spaniolă.

Unde se vorbește Spaniolă cubano-americană?

Spaniolă cubano-americană se vorbește în principal în United States.

Cu ce regiune este asociat Spaniolă cubano-americană?

Spaniolă cubano-americană face parte din regiunea North America pe DialectAtlas.

Este Spaniolă cubano-americană cunoscut sub alte denumiri?

Da — Spaniolă cubano-americană este cunoscut și ca Miami Spanish.

Care sunt celelalte dialecte ale limbii Spaniolă?

Limba Spaniolă include și Castilian Spanish, Andalusian Spanish, Canarian Spanish, Mexican Spanish, Caribbean Spanish, Colombian Spanish, Andean Spanish, Rioplatense Spanish, Chilean Spanish, Venezuelan Spanish, Ecuadorian Spanish, Central American Spanish, Bolivian Spanish, Northern Mexican Spanish, Yucatec Spanish, Chicano Spanish. Fiecare varietate are propriul vocabular, propria pronunție și un context cultural distinct.

Alte dialecte ale limbii Spaniolă

Vezi pe atlas →

Nearby dialects

Vezi pe atlas →
Bahamian Creole

297 km away

O creolă pe bază de engleză vorbită în Bahamas. Înrudită îndeaproape cu gullah și cu creolele pe bază de engleză din Caraibe în general.

Jamaican Patois

934 km away

O creolă pe bază de engleză apărută pe plantațiile din Jamaica din contactul dintre engleză și limbile vest-africane. Limba maternă a majorității jamaicanilor și folosită pe scară largă în muzică, literatură și viața cotidiană.

Yucatec Maya

993 km away

Cea mai vorbită limbă maya, folosită pe peninsula Yucatán de aproximativ 800 000 de oameni. Descendentă lingvistică directă a limbii folosite în inscripțiile hieroglifice maya din perioada clasică.

Continue exploring

Spaniolă cubano-americană — Dialect al limbii Spaniolă — Dialect Atlas