Preskoči do sadržaja
Dijalekt jezika Old Prussian

Old Prussian

Poznat i kao: Prussian, Prūsiskan

The only substantially attested West Baltic language, spoken in historical Prussia around the Sambia peninsula — today's Kaliningrad Oblast and north-eastern Poland. Extinct since the early 18th century, after the 1709–1711 plague; attested in three 16th-century catechisms and the Elbing vocabulary, with a modern reconstruction movement.EN

Shareable facts

Želite aplikaciju za Old Prussian?

Glasajte i daćemo joj prioritet. Dijalekti sa najviše glasova ide prema vrhu putanje razvoja. Jedan glas po e-adresi.

Poslacemo vam link za potvrdu.

Često postavljana pitanja

Kojem jeziku pripada Old Prussian?

Old Prussian je dijalekat jezika Old Prussian.

Gde se govori Old Prussian?

Old Prussian se prvenstveno govori u Russia, Poljska.

Sa kojim je regionom Old Prussian povezan?

Old Prussian pripada regionu Europe na DialectAtlas-u.

Da li je Old Prussian poznat i pod drugim imenima?

Da — Old Prussian je takođe poznat kao Prussian, Prūsiskan.

Da li je Old Prussian ugrožen?

Old Prussian se više ne govori kao jezik zajednice i ovde je dokumentovan u istorijske i lingvističke svrhe.

Nearby dialects

Pogledaj na atlasu →
Jidiš

306 km away

Visokonemački jezik sa znatnim hebrejskim, aramejskim i slovenskim rečnikom, pisan hebrejskom abecedom. Istorijski narodni jezik aškenaskog jevrejstva; danas ga uglavnom govore hasidske zajednice u Sjedinjenim Državama, Izraelu i zapadnoj Evropi.

Livonian

343 km away

A Finnic Uralic language of the Livonian Coast of Courland, Latvia. The last fluent native speaker died in 2013, but an active revival sustains a small community of second-language speakers, supported by the University of Latvia Livonian Institute. Notable for its stød-like broken tone, rare among Uralic languages.EN

Šleski

503 km away

Slovenska varijanta Gornje Šlezije, često klasifikovana kao zaseban jezik od poljskog. Nosi snažne kontaktne crte iz nemačkog i češkog.

Standardni danski

515 km away

Kopenhaški standard danskog. Severnogermanski jezik, široko navođen po svojim snažno redukovanim samoglasnicima i ozloglašeno izazovnom stødu (kvazi-tonalnoj crti) za one koji uče.

Continue exploring

Old Prussian — Dijalekt jezika Old Prussian — Dialect Atlas