Hoppa till innehållet
Engelska-dialekt

Indisk engelska

Den pluricentriska engelska varieteten som används i hela Indien. Formad av lång kontakt med hindi och andra indiska språk, med eget uttal, egen grammatik och egna lexikala normer.

Shareable facts

Vill du ha en Indisk engelska app?

Rösta och vi prioriterar den. De topprankade dialekterna rör sig upp på vår färdplan. En röst per mejladress.

Vi mejlar dig en bekräftelselänk.

Vanliga frågor

Vilket språk är Indisk engelska?

Indisk engelska är en dialekt av språket Engelska.

Var talas Indisk engelska?

Indisk engelska talas främst i India.

Vilken region förknippas Indisk engelska med?

Indisk engelska ingår i regionen South Asia på DialectAtlas.

Vilka är de andra dialekterna av Engelska?

Engelska omfattar också Received Pronunciation, Geordie, Scottish English, Hiberno-English, General American, Southern American English, Canadian English, Australian English, Broad Australian, Cultivated Australian, Aboriginal Australian English, Singlish, African American Vernacular English, New York English, Eastern New England English, Appalachian English, Cajun English, Chicano English, Hawaiian Pidgin, Newfoundland English. Varje variant har sitt eget ordförråd, sin egen uttal och kulturella sammanhang.

Andra Engelska-dialekter

Se på atlasen →
Hawaiian Pidgin

Hawaii Creole English · Pidgin

Ett engelskbaserat kreolspråk som uppstod på Hawaiis plantager i slutet av 1800-talet. I dag modersmål för en betydande del av den Hawaiifödda befolkningen, med influenser från hawaiianska, portugisiska, kantonesiska och japanska.

Nearby dialects

Se på atlasen →
Khariboli

0 km away

Den varietet som talas kring Delhi och i västra Doab. Utgör grunden för den moderna standardhindin och delar sin kärngrammatik med standardurdun.

Haryanvi

69 km away

Den västhindiska varieteten i Haryana och angränsande distrikt av Delhi. Skiljer sig från khariboli i vokaler, perfektformer och lantligt ordförråd.

Braj Bhasha

132 km away

Brajregionens varietet kring Mathura och Vrindavan. Ett centralt litterärt medium för den medeltida hinduiska andakts­poesin, särskilt bhakti-traditionen.

Doabi

341 km away

Punjabin i Doabaregionen mellan floderna Beas och Sutlej. Den varietet som har det största sikhdiaspora­avtrycket, särskilt i Storbritannien och Kanada.

Bundeli

377 km away

Talas i Bundelkhandregionen som sträcker sig över Madhya Pradesh och Uttar Pradesh, kring Jhansi. Bär en stark muntlig episk tradition.

Majhi-punjabi

404 km away

Majhi-varieteten i centrala Punjab på båda sidor av gränsen mellan Indien och Pakistan. Grunden för den litterära standarden för både gurmukhi-skrivet indiskt punjabi och shahmukhi-skrivet pakistanskt punjabi.

Continue exploring

Indisk engelska — Engelska-dialekt — Dialect Atlas