Sari la conținut
Dialect al limbii Indoneziană

Malaeza din Brunei

Cunoscut și ca: Bahasa Melayu Brunei

Varianta malaeză a Bruneiului. O limbă vernaculară distinctă atât de Bahasa Malaysia, cât și de indoneziană, folosită ca standard vorbit cotidian alături de Bahasa Melayu formală.

Shareable facts

Vrei o aplicație Malaeza din Brunei?

Votează și o vom prioritiza. Dialectele cu cele mai multe voturi urcă pe foaia de parcurs. Un vot pe email.

Îți vom trimite un link de confirmare prin email.

Întrebări frecvente

Ce limbă este Malaeza din Brunei?

Malaeza din Brunei este un dialect al limbii Indoneziană.

Unde se vorbește Malaeza din Brunei?

Malaeza din Brunei se vorbește în principal în Brunei.

Cu ce regiune este asociat Malaeza din Brunei?

Malaeza din Brunei face parte din regiunea Southeast Asia pe DialectAtlas.

Este Malaeza din Brunei cunoscut sub alte denumiri?

Da — Malaeza din Brunei este cunoscut și ca Bahasa Melayu Brunei.

Care sunt celelalte dialecte ale limbii Indoneziană?

Limba Indoneziană include și Bahasa Indonesia, Bahasa Malaysia. Fiecare varietate are propriul vocabular, propria pronunție și un context cultural distinct.

Alte dialecte ale limbii Indoneziană

Vezi pe atlas →

Nearby dialects

Vezi pe atlas →
Cebuano

1,157 km away

O limbă austroneziană visayană din centrul și sudul Filipinelor. Cea mai vorbită limbă din Visayas și Mindanao, considerată adesea cea mai mare limbă filipineză după numărul de vorbitori L1.

Tagalog din Batangas

1,192 km away

Tagalog din provincia Batangas, citată adesea ca mai conservatoare decât tagalog din Manila. Păstrează mai multe forme verbale mai vechi și o intonație distinctivă.

Tagalog din Manila

1,265 km away

Varianta zonei Manila care formează baza filipinezei, limba națională a Filipinelor. Puternic amestecată cu engleza în vorbirea cotidiană (taglish).

Singlish

1,296 km away

Engleza colocvială a Singapurului, care amestecă engleza cu trăsături gramaticale și vocabular preluate din hokkien, malaeză, cantoneză și tamilă.

Continue exploring

Malaeza din Brunei — Dialect al limbii Indoneziană — Dialect Atlas