Dánčina Grónska, spoluúradná s kalaallisutom. Široko používaná v správe a vzdelávaní; nesie niektoré kontaktné črty z kalaallisutu.
Štandardná dánčina
Známe aj ako: Rigsdansk
Kodanský štandard dánčiny. Severogermánsky jazyk, široko uvádzaný pre svoje silne redukované samohlásky a povestne náročný stød (kvázi-tonálnu črtu) pre študentov.
Shareable facts
Chcete aplikáciu Štandardná dánčina?
Hlasujte a budeme to prioritizovať. Top dialekty sa presúvajú hôlku na mape. Jeden hlas na e-mail.
Často kladené otázky
Akým jazykom je Štandardná dánčina?
Štandardná dánčina je dialekt jazyka Dánčina.
Kde sa hovorí jazykom Štandardná dánčina?
Jazykom Štandardná dánčina sa hovorí najmä v Denmark.
S ktorým regiónom je Štandardná dánčina spájaný?
Štandardná dánčina patrí do regiónu Europe na DialectAtlas.
Je Štandardná dánčina známy aj pod inými názvami?
Áno — Štandardná dánčina sa nazýva aj Rigsdansk.
Aké sú ďalšie dialekty jazyka Dánčina?
Jazyk Dánčina zahŕňa aj Greenlandic Danish. Každý variant má vlastnú slovnú zásobu, výslovnosť a kultúrny kontext.
Ďalšie nárečia jazyka Dánčina
Zobraziť v atlase →Nearby dialects
Zobraziť v atlase →289 km away
Dolnonemecké variety severného Nemecka a východného Holandska. Lingvisticky bližšie k holandčine a angličtine ako k štandardnej nemčine v niekoľkých kľúčových črtách.
356 km away
Mestský dialekt Berlína a okolitého Brandenburska. Mieša dolnonemecký substrát so štandardnou nemčinou, známy svojím suchým humorom a stručnou výslovnosťou.
410 km away
A para-Romani variety spoken by Traveller communities in Sweden and Norway, combining a Romani-derived lexicon with a Scandinavian grammatical frame. It descends from the speech of Romani groups present in the region since the sixteenth century and survives today largely as an in-group vocabulary register.EN
412 km away
The codified standard variety of German used in education, media, and administration across Germany, Austria, and Switzerland. Based on the High German consonant shift and a written norm dating to Luther; the spoken standard is conventionally associated with the Hanover region of Lower Saxony.EN
451 km away
Západoslovanský jazyk, ktorým hovorí lužickosrbská menšina Dolnej Lužice v Brandenbursku, sústredená okolo Cottbusu (Chóśebuz). Kriticky ohrozený, s revitalizačnými snahami v dvojjazyčných školách a v programe Witaj.
483 km away
Varieta oblasti Osla, najpočutejšia hovorená nórčina v celoštátnom vysielaní. Úzko spätá s bokmålom, viac dánsky ovplyvneným z dvoch písomných štandardov.