Sari la conținut
Dialect al limbii Inuktitut

Inuktitut estică

Cunoscut și ca: Eastern Canadian Inuktitut

Limba inuită a Nunavutului și a Nunavikului. Cea mai mare variantă inuită est-canadiană și una dintre limbile oficiale ale Nunavutului, scrisă cu silabarul inuktitut.

Shareable facts

Vrei o aplicație Inuktitut estică?

Votează și o vom prioritiza. Dialectele cu cele mai multe voturi urcă pe foaia de parcurs. Un vot pe email.

Îți vom trimite un link de confirmare prin email.

Întrebări frecvente

Ce limbă este Inuktitut estică?

Inuktitut estică este un dialect al limbii Inuktitut.

Unde se vorbește Inuktitut estică?

Inuktitut estică se vorbește în principal în Canada.

Cu ce regiune este asociat Inuktitut estică?

Inuktitut estică face parte din regiunea North America pe DialectAtlas.

Este Inuktitut estică cunoscut sub alte denumiri?

Da — Inuktitut estică este cunoscut și ca Eastern Canadian Inuktitut.

Care sunt celelalte dialecte ale limbii Inuktitut?

Limba Inuktitut include și Inuvialuktun, Kalaallisut, Tunumiisut, Inuktun. Fiecare varietate are propriul vocabular, propria pronunție și un context cultural distinct.

Alte dialecte ale limbii Inuktitut

Vezi pe atlas →
Tunumiisut

East Greenlandic

Limba inuită a estului Groenlandei, centrată pe Tasiilaq. Atât de divergentă de groenlandeza vestică în pronunție și lexic încât cele două sunt abia mutual inteligibile; clasificată adesea ca o limbă separată.

Inuktun

Polar Eskimo · Avanersuarmiutut

Limba inuită a nord-vestului Groenlandei, în jurul Qaanaaq, cea mai nordică comunitate lingvistică indigenă din lume. Lingvistic mai apropiată de inuktitut canadiană decât de kalaallisut.

Nearby dialects

Vezi pe atlas →
Tunumiisut

1,468 km away

Limba inuită a estului Groenlandei, centrată pe Tasiilaq. Atât de divergentă de groenlandeza vestică în pronunție și lexic încât cele două sunt abia mutual inteligibile; clasificată adesea ca o limbă separată.

Cree estică

1,516 km away

Variantele cree ale Quebecului și Labradorului, inclusiv comunitățile James Bay și atikamekw. Grupul dialectal cree cu cea mai activă infrastructură de revitalizare a limbii.

Inuktun

1,527 km away

Limba inuită a nord-vestului Groenlandei, în jurul Qaanaaq, cea mai nordică comunitate lingvistică indigenă din lume. Lingvistic mai apropiată de inuktitut canadiană decât de kalaallisut.

Cree de mlaștină

1,846 km away

Cree din zonele joase ale golfului Hudson din nordul Manitobei și al Ontarioului. Distinctă de cree de Câmpie prin folosirea lui /n/ acolo unde cree de Câmpie are /j/.

Continue exploring

Inuktitut estică — Dialect al limbii Inuktitut — Dialect Atlas