Прескокни до содржината
Дијалект на Azerbaijani

Северен азербејџански

Познат и како: Azeri, Azerbaijan Turkish

Огузна туркичка јазик на Азербејџан, центрирана на Баку. Блиско поврзана со турскиот; напишана во латински базиран азбука од пост-советската реформа.

Shareable facts

Сакате апликација на Северен азербејџански?

Гласајте и ние ќе го ставиме на приоритет. Дијалектите со најмногу гласови се движат нагоре на нашиот план. По еден глас по е-пошта.

Ќе ви испратиме потврдна врска.

Често поставувани прашања

Кој јазик е Северен азербејџански?

Северен азербејџански е дијалект на јазикот Azerbaijani.

Каде се зборува Северен азербејџански?

Северен азербејџански главно се зборува во Azerbaijan.

Со кој регион е поврзан Северен азербејџански?

Северен азербејџански е дел од регионот Middle East на DialectAtlas.

Дали Северен азербејџански е познат под други имиња?

Да — Северен азербејџански се нарекува и Azeri, Azerbaijan Turkish.

Кои се другите дијалекти на Azerbaijani?

Јазикот Azerbaijani вклучува и South Azerbaijani. Секоја варијанта има свој речник, изговор и културен контекст.

Други дијалекти на Azerbaijani

Погледни на атласот →
South Azerbaijani

Iranian Azeri · Tabrizi

Азербејџанскиот од северозападния Иран, центрирана на Табриз. Најмногу-говорена азербејџанска разновидност; користи персиско-арапски скрипт и покажува долга контакт со персискиот.

Nearby dialects

Погледни на атласот →
Џухури

189 km away

Југозаходниот ирански јазик на планинските Евреи од источноисточниот Кавказ, историски класифициран како јудео-татска разновидност. Се зборува во Краснаја Слобода (Куба) во Азербејџан и Дербент во Дагестан, со врѕни влијанија од еврејскиот, арамејскиот и азербејџанскиот јазик. Историски напишана во еврејска писменост, потоа во кирилица од советскиот период.

Талишки

204 km away

Северозаходниот ирански јазик што се протега по иранско-азербејџанската граница во регионот Ланкаран. Највојната северна разновидност е во Азербејџан, додека южната разновидност во Иран е понконзервативна.

Лезгински

226 km away

Јазик североисточнокавкаски од јужен Дагестан и северен Азербејџан. Околу 800.000 говорители; еден од најпроучување јазиците на Дагестан.

Аварски

346 km away

Јазик североисточнокавкаски од Дагестан, најголемиот од јазиците на Дагестан. Користен како регионална лингва франка низ многу мали планински заедници на Дагестан.

Гилански

349 km away

Северозаходниот ирански јазик што се зборува во гиланската провинција на иранското приморје на Касписко море, околу Раште. Раздвоена од персијскиот во падежната маркација и позбогата глаголска система што задржува постари иранските одлики.

Continue exploring

Северен азербејџански — Дијалект на Azerbaijani — Dialect Atlas