Прескокни до содржината
Дијалект на Руски

Московски руски

Познат и како: Standard Russian, Moskovskoye

Московскиот базиран стандард на рускиот. Референцата разновидност во образованост, раемисија и повеќето втор-јазичниот пристап.

Shareable facts

Сакате апликација на Московски руски?

Гласајте и ние ќе го ставиме на приоритет. Дијалектите со најмногу гласови се движат нагоре на нашиот план. По еден глас по е-пошта.

Ќе ви испратиме потврдна врска.

Често поставувани прашања

Кој јазик е Московски руски?

Московски руски е дијалект на јазикот Руски.

Каде се зборува Московски руски?

Московски руски главно се зборува во Russia.

Со кој регион е поврзан Московски руски?

Московски руски е дел од регионот Europe на DialectAtlas.

Дали Московски руски е познат под други имиња?

Да — Московски руски се нарекува и Standard Russian, Moskovskoye.

Кои се другите дијалекти на Руски?

Јазикот Руски вклучува и Saint Petersburg Russian, Northern Russian, Southern Russian, Pomor Russian, Volga Russian, Ural Russian, Siberian Russian, Far Eastern Russian, Kazakhstani Russian. Секоја варијанта има свој речник, изговор и културен контекст.

Други дијалекти на Руски

Погледни на атласот →
Pomor Russian

Pomorsky govor

Рускиот јазик на поморските заедници долж белиот мориј. Северна руска разновидност со различна лексика формирана од морска жизнь, лов и контакт со карелськиј и саамски.

Ural Russian

Uralsky govor

Рускиот јазик на уралскиот регион околу Јекатеринбург и Пермј. Мешал северна и централна руска белези со контактно влијание од локалните финско-угарски и туркички јазици.

Siberian Russian

Sibirskie govory

Рускиот јазик од западна и централна Сибирија, потомци од северната-рускиот мигранти. Разликувана со задржан оканје, конзервативна лексика и контактни белези од локалните сибирските јазици.

Far Eastern Russian

Dalnevostochny govor

Рускиот јазик на рускиот далечен исток околу Владивосток и Хабаровск. Најмладата главна регионална разновидност, формирана преку 19-от и 20-от век мигрирање; блиску до стандарден руски со регионална лексика врзана за животот на Пацификот.

Nearby dialects

Погледни на атласот →
Ruska Roma

1 km away

A Northern Romani variety spoken by the Ruska Roma across Russia and Ukraine, shaped by long and intensive contact with Russian. It was the basis of a short-lived literary standard developed in the Soviet Union in the 1920s and 1930s and remains one of the more vital Northern Romani dialects.EN

Чувашки

601 km away

Единствената преживнаќа член на огур гранка на туркичко, се зборува во Чуважијата во волга регион. Лингвистички најмногу различната живо туркичка јазик, со белези загубени насекаде во семејството.

Полески

630 km away

Северната украинска дијалектна група од Полесје регионот, раскажувајќи северна Украина и јужна Белорусија. Формира преодна зона помеѓу украински и белоруски.

Слобожански украински

648 km away

Југоисточна украинска разновидност од Слободо регионот околу Харков и Суми. Блиска на стандардот, но со различен лексикон обликуван од долгиот контакт со рускиот.

Continue exploring

Московски руски — Дијалект на Руски — Dialect Atlas