Μετάβαση στο περιεχόμενο
Διάλεκτος της Burmese

Πρότυπα βιρμανικά

Γνωστή επίσης ως: Yangon Burmese

Η γλωσσική ποικιλία της Υανγκόν που αποτελεί τη βάση της τυπικής Βιρμανικής. Χρησιμεύει ως εθνική lingua franca και ως μέσο εκπαίδευσης και εκπομπής στη Μιανμάρ.

Shareable facts

Θέλετε εφαρμογή Πρότυπα βιρμανικά;

Ψηφίστε και θα την προτεραιοποιήσουμε. Τα διάλεκτα με περισσότερες ψήφους ανεβαίνουν στο χρονοδιάγραμμα. Μία ψήφος ανά email.

Θα σας στείλουμε ένα σύνδεσμο επιβεβαίωσης.

Συχνές ερωτήσεις

Ποια γλώσσα είναι το Πρότυπα βιρμανικά;

Το Πρότυπα βιρμανικά είναι μία διάλεκτος της γλώσσας Burmese.

Πού μιλιέται το Πρότυπα βιρμανικά;

Το Πρότυπα βιρμανικά ομιλείται κυρίως σε Myanmar.

Με ποια περιοχή συνδέεται το Πρότυπα βιρμανικά;

Το Πρότυπα βιρμανικά ανήκει στην περιοχή Southeast Asia στο DialectAtlas.

Είναι το Πρότυπα βιρμανικά γνωστό με άλλα ονόματα;

Ναι — το Πρότυπα βιρμανικά αναφέρεται επίσης ως Yangon Burmese.

Ποιες είναι οι άλλες διάλεκτοι της γλώσσας Burmese;

Η γλώσσα Burmese περιλαμβάνει επίσης Mandalay Burmese. Κάθε παραλλαγή έχει το δικό της λεξιλόγιο, την προφορά της και το πολιτισμικό της πλαίσιο.

Άλλες διάλεκτοι της Burmese

Δες στον άτλαντα →

Nearby dialects

Δες στον άτλαντα →
Μον

160 km away

Αυστροασιατική γλώσσα της Κάτω Βιρμανίας και της παρακείμενης Ταϊλάνδης. Υπήρξε κάποτε η κυρίαρχη πολιτισμική γλώσσα της ηπειρωτικής Νοτιοανατολικής Ασίας, που εκτοπίστηκε σταδιακά από τη βιρμανική και ταϊλανδική επέκταση.

Λάννα

369 km away

Η ταϊλανδέζικη γλώσσα της Βόρειας Ταϊλάνδης γύρω από το Τσιανγκ Μάι. Διαθέτει ιδιαίτερο ιστορικό αλφάβητο και λογοτεχνική παράδοση συνδεδεμένη με το πρώην βασίλειο Lanna.

Mlabri

494 km away

A Khmuic (Austroasiatic) language of formerly nomadic hunter-gatherers in the highlands of Nan and Phrae provinces, northern Thailand, and adjacent Laos. Roughly 100–300 speakers; its numeral system allows only one and two to modify nouns, and it lacks the register contrasts typical of related languages.EN

Aka-Bo

536 km away

A North Great Andamanese language originally of northern Great Andaman, whose surviving speakers were resettled on Strait Island. Died with Boa Sr in 2010; her speech and songs were recorded by Anvita Abbi in the Vanishing Voices of the Great Andamanese project.EN

Κεντρικά ταϊλανδικά

578 km away

Η γλωσσική ποικιλία της περιοχής Μπανγκόκ που αποτελεί τη βάση του σύγχρονου ταϊλανδικού προτύπου. Χρησιμεύει ως πρότυπη ποικιλία στην εκπαίδευση, τις εκπομπές και τη διδασκαλία ταϊλανδικών στο εξωτερικό.

Continue exploring

Πρότυπα βιρμανικά — Διάλεκτος της Burmese — Dialect Atlas