Hoppa till innehållet
Muscogee-dialekt

Muskogee (Creek)

Även känd som: Mvskoke

Ett muskogeanskt språk hos muscogee (creek)- och seminolnationerna i Oklahoma och Florida. Den historiska lingua franca för den sydostliga ursprungs­konfederationen före tvångs­förflyttningen.

Shareable facts

Vill du ha en Muskogee (Creek) app?

Rösta och vi prioriterar den. De topprankade dialekterna rör sig upp på vår färdplan. En röst per mejladress.

Vi mejlar dig en bekräftelselänk.

Vanliga frågor

Vilket språk är Muskogee (Creek)?

Muskogee (Creek) är en dialekt av språket Muscogee.

Var talas Muskogee (Creek)?

Muskogee (Creek) talas främst i United States.

Vilken region förknippas Muskogee (Creek) med?

Muskogee (Creek) ingår i regionen North America på DialectAtlas.

Är Muskogee (Creek) känt under andra namn?

Ja — Muskogee (Creek) kallas även Mvskoke.

Nearby dialects

Se på atlasen →
Yuchi

37 km away

A language isolate of north-eastern Oklahoma, around Sapulpa within the Muscogee Nation, originally spoken in the south-eastern United States before removal. At most a handful of elderly native speakers remain; the Yuchi immersion school is again raising children with the language.EN

Västlig cherokee

95 km away

Oklahomas cherokee, härstammande från de samhällen som med tvång fördrevs från sydöstra USA 1838. Grunden för moderna Cherokee-nationens språkprogram och cherokee-stavningsskriftens tryckpress.

Chickasaw

115 km away

Ett muskogeanskt språk hos Chickasaw-nationen i Oklahoma. Nära släkt med choctaw; akut hotat med aktiv revitalisering genom Chickasaw-nationens språkavdelning.

Choctaw

185 km away

Ett muskogeanskt språk med två överlevande samhällen — Mississippi Band of Choctaw Indians och Choctaw Nation of Oklahoma, ättlingar till Trail of Tears-deportationen. Cirka 10 000 talare.

Cajun-engelska

704 km away

Engelskan i de cajunska samhällena i södra Louisiana, härstammande från generationer av fransk-engelsk tvåspråkighet. Distinkt genom intonation, vokalrealisationer och lexikala lån från cajunsk franska.

Cajun-franska

704 km away

Franskan hos cajunska samhällen i södra Louisiana, härstammande från 1700-tals akadiska bosättare som fördrevs från de maritima provinserna. Hotad, med aktiv revitalisering genom CODOFIL och programmet Louisiana French Immersion.

Continue exploring

Muskogee (Creek) — Muscogee-dialekt — Dialect Atlas