Przejdź do treści
Dialekt języka Cherokee

Czirokeski wschodni

Znany także jako: Kituwah, Tsalagi (Eastern Band)

Cherokee Wschodniej Bandy w zachodniej Karolinie Północnej. Wywodzi się od społeczności, które uniknęły deportacji Drogi Łez w 1838 roku; używany w Qualla Boundary.

Shareable facts

Chcesz aplikacji Czirokeski wschodni?

Głosuj i będziemy to priorytetyzować. Dialekty z największą liczbą głosów przesuwają się na mapie. Jeden głos na email.

Wyślemy Ci link potwierdzający.

Najczęściej zadawane pytania

Jakim językiem jest Czirokeski wschodni?

Czirokeski wschodni jest dialektem języka Cherokee.

Gdzie mówi się w języku Czirokeski wschodni?

Czirokeski wschodni jest używany głównie w United States.

Z jakim regionem związany jest Czirokeski wschodni?

Czirokeski wschodni należy do regionu North America na DialectAtlas.

Czy Czirokeski wschodni jest znany pod innymi nazwami?

Tak — Czirokeski wschodni bywa też nazywany Kituwah, Tsalagi (Eastern Band).

Jakie są inne dialekty języka Cherokee?

Język Cherokee obejmuje również Western Cherokee. Każdy wariant ma własne słownictwo, wymowę i kontekst kulturowy.

Inne dialekty języka Cherokee

Zobacz na atlasie →

Nearby dialects

Zobacz na atlasie →
Angielski apalaski

354 km away

Angielski gór Appalachów w Wirginii Zachodniej, Kentucky, Tennessee i zachodniej Karolinie Północnej. Zachowuje kilka archaicznych szkocko-irlandzkich cech utraconych w innych odmianach amerykańskich.

Munsee

799 km away

An Eastern Algonquian language of the Lenape (Delaware), originally spoken around the lower Hudson, including present-day New York City. The last native-speaker community is the Delaware Nation at Moraviantown in south-western Ontario, where a single elderly first-language speaker was reported in the 2020s alongside a growing circle of second-language learners.EN

General American

805 km away

Szeroki akcent kojarzony z amerykańską krajową radiofonią oraz większością wewnętrznej Północy i Zachodu. Bardziej punkt odniesienia niż jedna regionalna odmiana.

Kanadyjski angielski

970 km away

Angielski anglojęzycznej Kanady. W większości cech bliższy General American niż angielskiemu brytyjskiemu, ale z własnym słownictwem i znanym Canadian raising.

Continue exploring

Czirokeski wschodni — Dialekt języka Cherokee — Dialect Atlas