Прескокни до содржината
Дијалект на Јоруба

Ифески јоруба

Јоруба од Иле-Ифе, религиозен центар на јоруба митологија. Југоисточна јоруба разновидност со различен вокалски инвентар и тонални карактеристики.

Shareable facts

Сакате апликација на Ифески јоруба?

Гласајте и ние ќе го ставиме на приоритет. Дијалектите со најмногу гласови се движат нагоре на нашиот план. По еден глас по е-пошта.

Ќе ви испратиме потврдна врска.

Често поставувани прашања

Кој јазик е Ифески јоруба?

Ифески јоруба е дијалект на јазикот Јоруба.

Каде се зборува Ифески јоруба?

Ифески јоруба главно се зборува во Nigeria.

Со кој регион е поврзан Ифески јоруба?

Ифески јоруба е дел од регионот West & Central Africa на DialectAtlas.

Кои се другите дијалекти на Јоруба?

Јазикот Јоруба вклучува и Standard Yoruba, Lagos Yoruba. Секоја варијанта има свој речник, изговор и културен контекст.

Други дијалекти на Јоруба

Погледни на атласот →

Nearby dialects

Погледни на атласот →
Нигериски пиџин

171 km away

Англиски-базиран creole користена како лингва франка низ Nigeria и пошироката Western African обала. Проценета 75-100 милиони говорачи; брзо се шири како прв јазик во урбана Nigeria.

Игбо

289 km away

Јазик волта-нигер од југоисточна Нигерија. Еден од трите главни јазици на Нигерија, со литературен стандард кодифициран во конецот на 20-тиот век од многу фрагментирана база на наречја.

Фон

292 km away

Gbe Niger-Congo јазик и најголемиот јазик од Benin. Блиско поврзана со Ewe; историскиот јазик на Dahomey царство и главен извор на Vodun религиска вокабулар.

Еве

399 km away

Јазик ква нигер-конго што се зборува низ југоисточна Гана и јужен Того. Блиско поврзан со Фон и главен јазик на домовината Еве од обете страни на Волта.

Continue exploring

Ифески јоруба — Дијалект на Јоруба — Dialect Atlas