Прескокни до содржината
Дијалект на Бенгалски

Бангладешки бенгалски

Познат и како: Bāṅlā, Dhaka Bengali

Бенгалскиот на Бангладеш, со Дака како националниот центар. Блиско поврзана со западен бенгалскиот стандард но со сопствена изговор, вокабулар и персиско-арапска позајмување слој.

Shareable facts

Сакате апликација на Бангладешки бенгалски?

Гласајте и ние ќе го ставиме на приоритет. Дијалектите со најмногу гласови се движат нагоре на нашиот план. По еден глас по е-пошта.

Ќе ви испратиме потврдна врска.

Често поставувани прашања

Кој јазик е Бангладешки бенгалски?

Бангладешки бенгалски е дијалект на јазикот Бенгалски.

Каде се зборува Бангладешки бенгалски?

Бангладешки бенгалски главно се зборува во Bangladesh.

Со кој регион е поврзан Бангладешки бенгалски?

Бангладешки бенгалски е дел од регионот South Asia на DialectAtlas.

Дали Бангладешки бенгалски е познат под други имиња?

Да — Бангладешки бенгалски се нарекува и Bāṅlā, Dhaka Bengali.

Кои се другите дијалекти на Бенгалски?

Јазикот Бенгалски вклучува и Standard Bengali, Sylheti. Секоја варијанта има свој речник, изговор и културен контекст.

Други дијалекти на Бенгалски

Погледни на атласот →
Sylheti

Бенгалска разновидност на регионот Силхет на североисточен Бангладеш. Честопати класифицирана као одделна јазик; доминантната наследствена разновидност на британската бангладеска заедница.

Nearby dialects

Погледни на атласот →
Силхети

191 km away

Бенгалска разновидност на регионот Силхет на североисточен Бангладеш. Честопати класифицирана као одделна јазик; доминантната наследствена разновидност на британската бангладеска заедница.

Дзонгка

414 km away

Тибетички јазик и официјален јазик на Бутан, изведен од Стариот тибетски. Блиско поврзан со Стандардниот тибетски но се разминува низ политичко одвојување.

Бхоџпури

568 km away

Се зборува низ источна Утар Прадеш, западна Бихар и делови од јужна Непал. Пренесена во странство од индентурни диаспори во Маврициус, Фиџи, Суринам и Тринидад.

Стандарден тибетски

653 km away

Лхасанската основа на тибетскиот јазик, користена низ Тибетската аутономна област на Кина, делови од Сичуан, Цинхај и дијаспората на Тибетци. Примарниот литургијски јазик на тибетскиот буџизам во вековите.

Continue exploring

Бангладешки бенгалски — Дијалект на Бенгалски — Dialect Atlas