Към съдържанието
Диалект на Монголски

Вътрешен монголски

Известен още като: Chakhar Mongolian, Southern Mongolian

Монголския на автономния регион Вътрешна Монголия на Китай, център Хохот. Тясно свързан с халка, но написан в традиционния вертикален монголски шрифт и със силни мандарински контактни черти.

Факти за споделяне

Искате приложение на Вътрешен монголски?

Гласувайте и ще го приоритизираме. Най-гласуваните диалекти се качват в плана за разработка. Един глас за имейл адрес.

Ще ви изпратим потвърждаваща връзка.

Често задавани въпроси

Какъв език е Вътрешен монголски?

Вътрешен монголски е диалект на езика Монголски.

Къде се говори Вътрешен монголски?

Вътрешен монголски се говори главно в China.

С кой регион е свързан Вътрешен монголски?

Вътрешен монголски е част от региона East Asia в DialectAtlas.

Известен ли е Вътрешен монголски с други имена?

Да — Вътрешен монголски е известен и като Chakhar Mongolian, Southern Mongolian.

Кои са другите диалекти на Монголски?

Езикът Монголски включва също Khalkha Mongolian. Всеки вариант има свой собствен речник, произношение и културен контекст.

Други диалекти на Монголски

Виж на атласа →
Khalkha Mongolian

Standard Mongolian · Khalkh

Халка базиран стандарт на Монголия. Официалният език на страната и най-голямата монголска разновидност; написан на кирилица от средата на 20-ти век, с планирано връщане към традиционния монголски шрифт.

Близки диалекти

Виж на атласа →
Пекински мандарин

на 415 км разстояние

Пекинската разновидност на мандарина и фонологичната основа на стандартния китайски (Pǔtōnghuà). Характеризирана с тежко erhua и съкратени слогови финални окончания.

Халха-монголски

на 872 км разстояние

Халка базиран стандарт на Монголия. Официалният език на страната и най-голямата монголска разновидност; написан на кирилица от средата на 20-ти век, с планирано връщане към традиционния монголски шрифт.

Североизточен мандарин

на 989 км разстояние

Мандарина на трите североизточни китайски провинции около Шенян и Харбин. Близко до стандартния мандарин, но с отличителна интонация и богат слънг.

Даурски

на 1,216 км разстояние

Различна монголска език, говорена в Хейлунцзян и Вътрешна Монголия в североизточен Китай. Географски изолирана от останалото семейство и формирана от дълъг контакт с манчу и мандарински.

Манджурски

на 1,246 км разстояние

Tungusic език и исторически дворцов език на Qing династия (1644-1912). Сега критично находящ се под заплаха, със само няколко родни говорещи в Heilongjiang.

Бурятски

на 1,261 км разстояние

Северен монголски език, говорен на територията на Бурятската република в Русия, северна Монголия и части на североизточен Китай. Традиционен будийски литературен език на региона Транс-Байкал.

Продължете да изследвате