Към съдържанието
Диалект на Cantonese

Кантонски (Гуанджоу)

Известен още като: Canton Cantonese, Guǎngzhōuhuà

Кантонската на Гуанджоу и по-широката дельта на река Перъл. Исторически престижна кантонска; тясно свързана с хонконгския кантонски, но с отличителен лексикон.

Shareable facts

Искате приложение на Кантонски (Гуанджоу)?

Гласувайте и ще го приоритизираме. Най-гласуваните диалекти се качват в плана за разработка. Един глас за имейл адрес.

Ще ви изпратим потвърждаваща връзка.

Често задавани въпроси

Какъв език е Кантонски (Гуанджоу)?

Кантонски (Гуанджоу) е диалект на езика Cantonese.

Къде се говори Кантонски (Гуанджоу)?

Кантонски (Гуанджоу) се говори главно в China.

С кой регион е свързан Кантонски (Гуанджоу)?

Кантонски (Гуанджоу) е част от региона East Asia в DialectAtlas.

Известен ли е Кантонски (Гуанджоу) с други имена?

Да — Кантонски (Гуанджоу) е известен и като Canton Cantonese, Guǎngzhōuhuà.

Кои са другите диалекти на Cantonese?

Езикът Cantonese включва също Hong Kong Cantonese, Taishanese. Всеки вариант има свой собствен речник, произношение и културен контекст.

Други диалекти на Cantonese

Виж на атласа →
Taishanese

Toisanese · Hoisan-wa

Различна юе китайска разновидност от региона Сес Юп на Гуандун. Някога доминираща разновидност в ранните китайски-американски общности, особено в Сан Франциско и Ню Йорк.

Nearby dialects

Виж на атласа →
Хака

319 km away

Синитски език, говори се в отделни региони на южния Китай и Taiwan от общностите на диаспората на хакка. Около 35 милиона говорители, с главни общности в Guangdong, Fujian и Taiwan.

Миен

428 km away

Клъстер на Hmong-Mien езици, говорени от народа Yao в южна Китай и съседна Southeast Asia. Sister клон на Hmong, с около 800 000 говорещи в диаспората.

Мин Нан (хокиен)

514 km away

Най-голямата разновидност на китайския минански език, говори се във Fujian и Taiwan и в диаспората на хоккиенския език в Югоизточна Азия. Основата на taiwanese hokkien и основен принос към singaporean hokkien.

Хмонг

764 km away

Клъстер на Hmong-Mien езици, говорени в highlands на южна Китай, северен Vietnam, Laos и Thailand. Пренесен в чужбина през post-Vietnam-War Hmong диаспора в United States, Франция и Австралия.

Continue exploring

Кантонски (Гуанджоу) — Диалект на Cantonese — Dialect Atlas