Przejdź do treści
Dialekt języka Amharski

Amharski standardowy

Znany także jako: Addis Amharic

Standard amharski oparty na Addis Abebie. Federalny język roboczy Etiopii i jeden z głównych języków semickich Rogu Afryki.

Shareable facts

Chcesz aplikacji Amharski standardowy?

Głosuj i będziemy to priorytetyzować. Dialekty z największą liczbą głosów przesuwają się na mapie. Jeden głos na email.

Wyślemy Ci link potwierdzający.

Najczęściej zadawane pytania

Jakim językiem jest Amharski standardowy?

Amharski standardowy jest dialektem języka Amharski.

Gdzie mówi się w języku Amharski standardowy?

Amharski standardowy jest używany głównie w Ethiopia.

Z jakim regionem związany jest Amharski standardowy?

Amharski standardowy należy do regionu East & Southern Africa na DialectAtlas.

Czy Amharski standardowy jest znany pod innymi nazwami?

Tak — Amharski standardowy bywa też nazywany Addis Amharic.

Jakie są inne dialekty języka Amharski?

Język Amharski obejmuje również Gojjam Amharic. Każdy wariant ma własne słownictwo, wymowę i kontekst kulturowy.

Inne dialekty języka Amharski

Zobacz na atlasie →

Nearby dialects

Zobacz na atlasie →
Oromo

80 km away

Kuszycki afroazjatycki język i najczęściej używany język Etiopii, z około 37 milionami użytkowników. Oficjalny język roboczy regionu Oromia, zapisywany alfabetem łacińskim qubee.

Sidamo

222 km away

Kuszycki afroazjatycki język południowej Etiopii, używany przez lud Sidama w okolicach Hawassy. Około trzy miliony użytkowników; zapisywany w ortografii opartej na łacinie.

Wolaita

264 km away

Omotycki afroazjatycki język południowej Etiopii, używany w okolicach Wolaita Sodo. Około 2 miliony użytkowników; jeden z większych języków omotyckich, rodziny niewystępującej poza Etiopią.

Afar

430 km away

Kuszycki afroazjatycki język ludu Afar, używany w trójkącie Afar w północno-wschodniej Etiopii, południowej Erytrei i Dżibuti. Około 2 milionów użytkowników.

Nuer

626 km away

Zachodnio-nilotycki język i drugi co do wielkości język Sudanu Południowego po dinka. Około 1,7 miliona użytkowników w Greater Upper Nile i Gambeli.

Continue exploring

Amharski standardowy — Dialekt języka Amharski — Dialect Atlas